Ma lenne 100 éves Szilágyi II. János

2023-07-27 14:09
A fedezet ‪1948-1960‬ között volt klubunk játékosa, felnőtt pályafutása alatt nem szerepelt másik együttesben. A Fáy utcai Sportcentrum sétányán található emlékhelyen ma koszorúval tisztelegtünk korábbi labdarúgónk emléke előtt.

Szilágyi II. János 1923. július 27-én született Rákoscsabán. A második világháború miatt több év kiesett a sportolói karrierjéből, majd a Vasasban ‪1948-1960‬ között 237 tétmérkőzésen lépett pályára, ezeken 16 gólt szerzett. Tagja volt a klubunk történetének első bajnoki címét 1957-ben megszerző csapatnak. Ebben az évben fél évig tartott a bajnokság, a tizenkét résztvevős küzdelemsorozat tizenegy forduló után ért véget, a Vasas egy ponttal előzte meg a második MTK-t és hárommal a harmadik helyezett Újpesti Dózsát, együttesünk vezetőedzője Baróti Lajos volt.

Szilágyi II. János 1956-ban Közép-európai Kupát nyert a Vasassal, klubunknak ez volt az első sikere ebben a sorozatban. A negyeddöntőben az ÚDA Praha ellen a hazai 2-0-s győzelem után a visszavágón 2-2 lett a végeredmény. A legjobb négy között csapatunk 1-0-ra kikapott a Partizan Beograd vendégeként, a második meccsen a Népstadionban 80 ezer néző előtt 6-1-re győztünk. A fináléban a Rapid Wien otthonában 3-3, a budapesti második mérkőzésen 1-1 lett a végeredmény. Miután az akkori szabályok szerint egy harmadik találkozó döntött a győztes kilétéről, a Népstadionban a Vasas 100 ezer néző előtt 9-2-re győzött. A Közép-európai Kupát megnyerő együttes tagjai megkapták a Gépipar Kiváló Dolgozója és a Magyar Népköztársaság Kiváló Sportolója elismerést is.

Egy évvel korábban, 1955-ben a Vasas megnyerte a Magyar Népköztársasági Kupát, a döntőben 3-2-re bizonyult jobbnak a Honvédnál.

Szilágyi II. János 81 éves korában, 2005. június 18-án hunyt el. Emlékét örökre megőrizzük.