105. Vasas-Haladás: A közelmúlt a vasiak sikereiről szólt

2017-09-23 12:35
Szombaton 18:00 órakor a Szusza stadionban azt a Haladást látjuk vendégül, amelyiket az elmúlt két év hat összecsapásán csak egyszer sikerült legyőznünk. Itt a kínálkozó alkalom a statisztika javítására.

Mint ismert, három hete a Vasas-ikon, Mészöly Géza távozott a Haladás kispádjáról és helyére Pacsi Bálintot, az Illés Béla Labdarúgó Akadémia szakmai igazgatóját nevezték ki az NB I. akkor 10. helyén álló zöld-fehér csapat vezetőedzőjévé.

A két csapat eddig 104-szer csapott össze a nemzeti bajnokság első osztályában, amiből 49 Vasas győzelemmel, 24 Haladás sikerrel, míg 31 pontosztozkodással végződött. A gólkülönbség pedig 186-106 csapatunk javára.
Az első bajnoki találkozót 1942. szeptember 20-án játszotta a két csapat a vasi fővárosban, amelyen 2-2-es döntetlen született, 3.500 néző előtt.
A legnagyobb különbségű győzelmeket csapatunk aratta. 1943-ban 7-1-re nyertünk a Latorcza utcai pályán, 7.500 néző előtt. Majd szintén ugyanilyen eredmény született 1953-ban, akkor még a Népligetben, amelyet 3.500 szurkoló tekintett meg.
Az eddigi 21 ezres nézőcsúcs 1977. május 21-i Haladás-Vasas 1-4-es mérkőzéshez kötődik, amit az azóta már lebontott Rohonci úti stadionban játszottak le. Az abban az évben bajnokságot nyerő csapatunk, Várady Béla mesterhármasával és Kovács István góljával nyert, míg a Haladás találatát Horváth szerezte.
Az elmúlt 10 évben 14 alkalommal találkozott a két együttes. A mérleg nyelve vasiak felé billen. A mi szempontunkból, 3 győzelem, 6 vereség, 5 döntetlen és 11-18-as gólkülönbség.

A 2015-ös első osztályba kerülésünk óta eltelt 2 évben a 6 egymás elleni találkozó is Haladás fölényt mutat. Háromszor a szombathelyiek, egyszer mi nyertünk, míg két alkalommal nem bírtak egymással a felek.

2015. szeptember 26-án még a Rohonci utcai stadionban 1-1-re végződött a találkozó. Akkor Gaál Bálint (még zöld-fehér mezben) 52. percben szerzett találatát, Kenesei Krisztián egyenlítette ki a Pavlovval szemben elkövetett szabálytalanság miatt megítélt büntetőből, az utolsó pillanatokban.
Majd 2016. február 20-án értékes 1-0-s győzelmet arattunk Ferenczi találatával az Illovszky stadionban, akit miután a 79. percben pályára lépett, 2 perc múlva lerántották a 16-oson belül. És ha már kiharcolta a 11-est, akkor a megismételt büntetőt, a jó felé vetődő Király keze felett a bal alsó sarokba helyezte a labdát.
Majd következett egy balszerencsés 2-1-es vereség 2016. április 6-án, már Sopronban. Müller szemfüles félpályás ívelésével a 32. percben még mi vezettünk, ám Németh Márió (56.) és Gaál Bálint (64.) találatával fordított és nyert a hazai csapat.
2016. szeptember 17-én Sopronban Iszlai 62. percben szerzett fejes góljával 1-0-s vereséget szenvedtünk. Idén március 16-án a Szusza stadionban 3-2-re nyert a Haladás. Williams (25.’) gólját, még Ristevski (47.’) egalizálta, majd Kovács (51.’) ismét a vasiaknak szerzett vezetést. Williams második találatára (70.’) már csak Saglik tudott válaszolni (84.’).

Május 13-án Sopronban 2-2-es döntetlen született. Burmeister (36.’) nekünk szerzett vezetést, amit Iszlai (49.’) büntetőből egyenlített, majd Gaál (72.’) ismét csapatunkat juttatta előnyhöz, ám Schimmer a végén (89.’) meghiúsította győzelmi álmunkat.

A Haladás legújabb nyári szerzeményei: Miroszlav Grumics (Kozármisleny), Németh Milán (Sopron), Pinte Patrik (Slovan Bratislava), Simon Ádám (Videoton), Tóth Benjamin (Salzburg), Tóth Dávid (Sopron). Kölcsönbe érkezett Myke Bouard Ramos (MTK).
Rajtuk kívül Leandro Martínez (MTK), Medgyes Zoltán (Dorog), és Petró Balázs (Budaörs) pedig kölcsönből érkeztek vissza.
Távozott 23 játékos, ám egyikük sem volt meghatározó tagja a csapatnak. A teljesség igénye nélkül néhány eligazolt játékos: Gajdos Zsolt (Nyíregyháza), Hidvégi Sándor (Siófok), Iszlai Bence (?), Katona Máté (Szeged 2011), Nagy Patrik (Gyirmót), Simon Ádám (Paks).

A szombathelyiek a legutóbb, ellenünk 2-2-re végződött bajnokin, az alábbi összeállításban léptek pályára:
Gyurján - Polgár, Wils, Jagodics, Devecseri (Schimmer, 84.) - Iszlai, Kovács L. (Kiss B., 82.), Jancsó (Mészáros, 70.) - Rácz, Williams, Halmosi

2017. szeptember 16-án Sopronban, az Újpestet 1-0-ra legyőző Haladás így állt fel:
Király – Polgár, Wils, Jagodics, Bosnjak – Jancsó (Kiss. T., 31.), Németh Márió (Halmosi, 63.), Tóth M. – Kovács L., Williams (Martinez, 70.), Ramos

Mint látható, az idén májusban ellenünk pályára lépett 14 játékosból 7 a múlt heti bajnokin is játszott. Egy hete talpközépcsonttörést szenvedett Jancsó, így ő most nem játszhat. Viszont a hosszú sérüléséből a közelmúltban visszatért Németh Márió természetesen szerepet kaphat ellenünk is, mint ahogy várhatóan ott lesz a pályán a rutinos Halmosi is.

A két együttest jelenleg 4 helyezésszám (6. és 10.), és 4 pont választja el (13 és 9). A mi gólkülönbségünk -2, míg a Haladásé -11.